Crocodile Dundee film herci Paul Hogan Linda Kozlowská

Paul Hogan and Linda Kozlowska
Paul Hogan Linda Kozlowská
Crocodile Dundee is a 1986 Australian comedy film set in the Australian Outback and in New York City. It stars Paul Hogan as the weathered Mick Dundee and Linda Kozlowski as Sue Charlton.

Inspired by the true life exploits of Rodney Ansell, the film was made on a budget of under $10 million as a deliberate attempt to make a commercial Australian film that would appeal to a mainstream American audience, but proved to be a worldwide phenomenon. Released on 30 April 1986 in Australia, and on 26 September 1986 in the United States, it was the second highest grossing film in the United States in that year and went on to become the number one film worldwide at the box office.

There are two versions of the film: The Australian version, and the American/international version, with much of the Australian slang replaced with more commonly understood terms, and also being slightly shorter, lacking several scenes. The international version also changes the title to "Crocodile" Dundee, adding the quotation marks. The film was followed by two sequels: 1988's Crocodile Dundee II and 2001's Crocodile Dundee in Los Angeles.

Sue Charlton, one of the protagonists, is a feature writer for Newsday and is romantically involved with her editor, Richard. She travels to Australia to meet Michael J. "Crocodile" Dundee, a man who is reported to have lost a leg to a crocodile's attack, at an outback settlement. There, Sue is startled to find that the story of his fight with the crocodile is exaggerated, in that his leg is still intact, although it bears a bite scar.

Sue, Dundee, and the latter's aide Walter travel into the wilderness, where "Mick" (as Dundee is called) demonstrates his skills by using a version of horse whispering to subdue a wild buffalo and killing a crocodile that attacks Sue. One evening, Mick introduces Sue to Neville Bell, the son of a tribal elder. Mick and "Nev" then attend an Aboriginal tribal dance ceremony whereof the object is to pay respect to Neville's father and to the land. Sue, as a woman, is forbidden to take part in the ritual; but she follows and hides to observe it. While hiding, she uses her camera's telescoping lens to find Mick. She sees him look at her, letting her know that he is aware of her presence and enforcing her idea that he is somehow supernaturally 'in touch' with the world around him. Mick however rationalises the event by telling her that he guessed that her natural curiosity (as a woman and as a reporter) would lead her to the ritual.

They travel the same route that Mick took when he was injured, arriving at a freshwater lagoon. There Sue and Mick share a kiss. They are interrupted by Walter, who is returning to fetch them from the bush. Sue invites Mick to accompany her to New York, where he is met with contempt and some jealousy by Richard. He undergoes a number of awkward moments where he displays an equal amount of unfamiliarity with his surroundings, as by trying to dodge the bottom of an escalator; asking the African-American limo driver Gus his tribal background; trying by trial and error to ascertain the use of a bidet; touching the genitals of a cross-dresser to verify his gender; washing his clothes in the bath; and mixing a partygoer's cocaine with steaming water and instructing him to inhale the vapors. He demonstrates a sense of justice when he beats a pimp who has used profane language in front of his two prostitutes, and later when he witnesses a purse-snatching and knocks the running thief insensate with a thrown can of food.

The most famous scene in the movie occurs when Mick and Sue are menaced by a trio of punks, one of whom brandishes a switchblade. Sue advises Mick to give the thief his wallet, because the thief has a knife. Mick merely chuckles at the switchblade: "That's not a knife", he scoffs, drawing his much larger outback Bowie knife and slashing the would-be mugger's nylon jacket with the words: "That's a knife!". When the thieves run away, he dismisses the incident as a prank.

Mick and Sue become enamored of each other, which leads to further jealousy on Richard's part. Richard tries to undermine Mick and his influence over Sue. When Richard proposes marriage to Sue at a dinner party, Mick is upset and goes 'walkabout' to reconcile himself to his situation and decides to leave New York. Sue searches for Mick and tracks him to a subway station where he is waiting for a train to Grand Central Station. There, they talk back and forth through the subway by having members of the crowd relay their words. When she declares her refusal to marry Richard in favor of her own attachment to Mick, he walks to her on the heads and raised hands of the jubilant crowd and embraces her, concluding the story.


KROKODÝL DUNDEE

 Drsný frajer z buše se ocitne ve velkoměstě. Předobraz tohoto filmového hrdiny je už po smrti, bylo mu 44 let.
Doopravdy existoval. Frajer z buše, jehož v komedii Krokodýl Dundee hrál Paul Hogan, se ve skutečnosti jmenoval Rodney Ansell. Proslavil se tím, že v roce 1977 zabloudil v buši na severu Austrálie, kde sedm týdnů přežíval na malém ostrůvku obklíčeném krokodýly ozbrojen pouze nožem a dvěma psy.

Poté, co ho navštívili novináři a pořídili s ním rozhovor, o něm vznikl i krátký dokumentární film a nakonec i kniha. Tehdy si jeho příběhu všiml filmový producent John Cornell. Začal sepisovat scénář. V roce 1986 z něj vzešla komedie Krokodýl Dundee a brzy potom i pokračování.

Scény ve filmu, kdy hlavní hrdina spí v pětihvězdičkovém hotelu ve spacáku nebo pije vodu z bidetu, jsou inspirovány skutečnými situacemi, které Ansell prožil v Sydney při propagaci své knihy. Kuriózní je, že herec Hogan mu byl velmi podobný - spojovaly je blond vlasy i modré oči.

Za honoráře si Ansell koupil farmu se stádem dobytka, ale o něj přišel vinou epidemie. Ztratil tři tisíce krav. V roce 1992 byl stíhán pro krádež. Manželka se s ním rozvedla a odešli od něj i oba synové.

V srpnu 1999 se pokusil vloupat do sousedního domu, přičemž zranil dva muže. Utekl a policisté celou oblast uzavřeli. Když ho dostihli, zastřelil nejprve jednoho z nich a zmizel v buši. Ansell se pokusil obklíčení prorazit a zahájil palbu na silniční hlídku, ale byl zastřelen.

Děj filmového příběhu:
Ctižádostivá newyorská reportérka Sue Charlton chce napsat článek o Australanovi Mikovi Dundeem, který přežil útok velkého krokodýla. Vypraví se proto australského městečka Wakabout Creek, kde ji přivítá Dundeeho společník Walter Reilly, který společně s Mikem provozuje malou turistickou kancelář. V místní hospodě plné svérázných hostů jí vypráví historku s krokodýlem, samozřejmě patřičně přikrášlenou, což okolí neopomene náležitě komentovat, a vzápětí vtrhne dovnitř Mike Dundee s vycpaným krokodýlem pod paží, a než se reportérka vzpamatuje, vytáhne ji na parket a během tance a neustálého špičkování ještě stihne pěstí uzemnit muže, který si z něj utahoval. Je jisté, že pokud přijme nabídku, aby jí za 2500 dolarů ukázal místo kde se všechno stalo, čeká ji řada neobvyklých zážitků. Dundee uspí býka, který jim zatarasí cestu, holou rukou chytí hada, který se k ní plazil, zažene bandu opilých lovců, kteří se vydali lovit klokany a zachrání ji před krokodýlem, který ji u řeky napadne.
Přitom si z ní nepřestává utahovat a vždy sebejistá reportérka v jeho přítomnosti nečekaně ztrácí svou obvyklou jistotu a navíc začíná podléhat jeho svéráznému kouzlu. Když zjistí, že lovec nikdy nebyl v žádném větším městě, přemluví ho, aby se s v rámci reportáže vydal do New Yorku. Mike po krátkém váhání souhlasí. V New Yorku dvojici přivítá Richard Mason, který je nejen kolegou Sue, ale také jejím přítelem. Přestože se Mike snaží ke každému chovat přátelsky, cítí se v přelidněném městě i přepychovém apartmá hotelu, kde je ubytován, nesvůj. Při společné večeři v luxusní restauraci sice dává samolibý Richard lovci okázale najevo svou převahu, ten si to však nenechá líbit a jednou dobře mířenou ranou do "uklidní". Náladu si pak vylepší v malé hospůdce, kam ho zavede taxikář Danny. Následující dny Sue prožívá s Mikem další neobyčejné chvíle. Stane se svědkem, jak Mike s přehledem zadrží prchajícího lupiče, jak zažene na útěk dvojici mladých lupičů, kteří se je pokusí oloupit o peníze. Rychle začíná být přesvědčena, že si nejen dokáže poradit v každé situace, ale svým přirozeným šarmem si dokáže získat všechny na svou stranu. A stejně tak cítí, že se do něj zamilovala. Jenže právě v tu chvíli Richard Mason veřejně oznámí jejich zasnoubení. Smutný Mike, který se do Sue také zamiloval a kterému už pomalu začínají vadit upjaté způsoby snobské smetánky, se rozhodne odejít.

Crocodile Dundee in LA

Vybraný příspěvek

The Britisch Monarchy na Facebooku. Her Majesty Queen Elizabeth II

Her Majesty Queen Elizabeth II This photograph of The Queen by the renowned British photographer Mary McCartney has been released to m...